Mimočrevné prejavy Crohnovej choroby.
Baumgart et al., 2012
Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho systému od úst až po konečník. Oblasti zápalu majú často formu zápalových ložísk, ktoré sa striedajú s normálnym črevom.
V počiatočných štádiách sa Crohnova choroba môže prejaviť ako červené lézie a biele aftózne vredy s červeným okrajom na vnútornom povrchu čreva. Časom sa aftózne vredy stávajú hlbšími a dlhšími (pravé vredy). V neskorších štádiách sa zhrubnutie črevnej steny vyvíja a môže spôsobiť zúženie črevného lúmenu.
Zápalový proces ovplyvňuje všetky vrstvy črevnej steny, pričom zmeny v povrchovej vrstve črevnej sliznice odrážajú aktivitu v hlbších vrstvách črevnej steny. Zápal a vredy môžu v niektorých prípadoch prejsť úplne cez črevnú stenu a vytvoriť absces alebo fistulu, čiže abnormálny priechod alebo spojenie z jednej časti čreva do druhej alebo do blízkych orgánov (ako je koža, močový mechúr, ...).
Crohnova choroba sa vyznačuje epizódami vzplanutia. Po období bez choroby (remisia) nasledujú obdobia, v ktorých choroba vzplanie a príznaky sa v dôsledku zápalu stanú aktívnymi. Nie je možné vopred určiť začiatok týchto období a neexistuje ani spôsob, ako predpovedať, či sa zápal rozšíri a či sa objavia ešte intenzívnejšie prejavy.
Z toho vyplýva, že Crohnova choroba sa neprejavuje nemennými problémami, ale je to veľmi „individuálna“ choroba. Každý pacient je postihnutý iným spôsobom. Niektorí pacienti majú mierny priebeh choroby s malým množstvom komplikácií a lekárske ošetrenie sa vyžaduje len v najaktívnejšej fáze choroby. Iní zažívajú progresiu choroby charakterizovanú striktúrami, abscesmi a fistulami, ktoré vyžadujú imunomodulačnú terapiu a/alebo chirurgický zákrok.
Crohnova choroba je chronická choroba. To znamená, že je to trvalá a celoživotná choroba so striedajúcimi sa obdobiami bez príznakov (remisie) s obdobiami, keď sú príznaky aktívnejšie (relapsy alebo vzplanutia). Presná príčina Crohnovej choroby nie je známa. Výskumní pracovníci sa domnievajú, že Crohnova choroba môže byť výsledkom viacerých faktorov vrátane genetiky, abnormálnej reakcie imunitného systému a faktorov súvisiacich s prostredím.
Vznik Crohnovej choroby je u mužov a žien rovnako pravdepodobný. Najviac postihuje mladých dospelých a dospievajúcich vo veku od 15 do 35 rokov; môže sa však vyskytnúť aj u mladších detí a dospelých vo vyššom veku. Každý piaty pacient s Crohnovou chorobou je vo veku menej ako 20 rokov. Táto choroba môže byť diagnostikovaná aj u malých detí.
Bolo publikovaných mnoho rôznych údajov o incidencii (novom výskyte) a prevalencii (celkovom výskyte) Crohnovej choroby. Existujú významné rozdiely v údajoch, pokiaľ ide o geografickú polohu prieskumu. Tieto rozdiely možno čiastočne vysvetliť environmentálnymi vplyvmi, ako je rôzny stupeň urbanizácie a odlišné stravovacie návyky. Rozdiely sú spôsobené aj genetickými a enviromentálnymi faktormi medzi jednotlivými etnickými skupinami. V Európe sa prevalencia Crohnovej choroby pohybuje od 0,6/100 000 obyvateľov (Grécko) do 322/100 000 obyvateľov (Nemecko).
http://www.crohnscolitisfoundation.org/what-are-crohns-and-colitis/what-is-crohns-disease/
http://www.crohnscolitisfoundation.org/assets/pdfs/living-with-crohns-disease.pdf
http://www.crohnsandcolitis.ca/About-Crohn-s-Colitis/What-are-Crohns-and-Colitis
http://www.efcca.org/en/science
- Tsianos, E., et al., The epidemiological profile of inflammatory bowel disease in different parts of North-West Greece. Ann Gastroenterol, 2005. 18: p. 434-440.
- Hein, R., et al., Prevalence of inflammatory bowel disease: estimates for 2010 and trends in Germany from a large insurance-based regional cohort. Scandinavian journal of gastroenterology, 2014. 49(11): p. 1325-1335.
- Baraga D in ostali. Epidemiologija bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo v družinski medicini. Gastroenterolog 2014; 18(Suppl 1): 10-17.
- Baumgart, Daniel C., Sandborn, William J. Crohn's disease. The Lancet, 2012, 380 (9853):1590-1605.
EM-109990