Liečba

In this page

Liečba

Crohnova choroba je trvalá a celoživotná choroba. Dá sa liečiť, ale nedá sa vyliečiť. To znamená, že vyžaduje pokračujúcu liečbu s cieľom dosiahnuť úplné a dlhotrvajúce zahojenie črevnej sliznice, pretože je to jediný spôsob, ako zabrániť trvalému poškodeniu zažívacieho traktu.

Liečba Crohnovej choroby

Liečba Crohnovej choroby môže zahŕňať rôzne typy liekov a iné možnosti liečby, ako sú chirurgické zákroky a terapeutické diéty. Gastroenterológ sa bude pri voľbe liečby rozhodovať podľa toho, kde sa postihnuté miesto nachádza a aký závažný je stav choroby, ako aj podľa súvisiacich komplikácií a vašej odpovede na predchádzajúce spôsoby liečby. Liečbu môže zlepšiť aj pomoc psychológa alebo v prípade fajčiara aj to, keď prestane fajčiť.

Medikamentózne spôsoby liečby

V závislosti od závažnosti a miesta zápalu je možné vyberať z rôznych liekov.

Chirurgické zákroky

Prvá terapeutická možnosť Crohnovej choroby je medikamentózna liečba. Niektorí ľudia s Crohnovou chorobou však napokon potrebujú chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je potrebný, ak lekár nájde rakovinové tkanivo alebo potenciálne rakovinové indikátory v hrubom čreve alebo ak lieky spôsobujú závažné vedľajšie účinky alebo prestali účinne pôsobiť. Chirurgický zákrok je potrebný aj vtedy, ak Crohnova choroba spôsobuje také komplikácie, ako je absces čreva, perforácia, fistuly, blokáda alebo obštrukcia čriev.

Ďalšie opatrenia

Aj keď psychické faktory v prípade Crohnovej choroby nezohrávajú rozhodujúcu úlohu, môžu mať vplyv na pacientovo subjektívne vnímanie priebehu choroby.

EM-109990