Fyzická aktivita

Fyzická aktivita

Štúdie ukázali, že pravidelné cvičenie alebo účasť na športových aktivitách prospieva pacientom, podporuje ich pocit spokojnosti, má pozitívny vplyv na priebeh choroby a na celkové zdravie.

To znamená, že fyzická aktivita vám pomáha lepšie sa vyrovnať s chorobou a výrazne zlepšuje kvalitu života. Je dôležité poznať limity svojej aktivity, ktoré by ste nemali nasilu prekračovať. Už po niekoľkých týždňoch pravidelného tréningu budete odmenení pozitívnymi účinkami cvičenia. Budete sa cítiť silnejší, viac fit; budete odolnejší a pripravení vyrovnať sa s Crohnovou chorobou.

Nájdite správnu športovú aktivitu, ktorá vyhovuje vašim potrebám

Presvedčte sa, ako cvičenie a fyzická aktivita napriek Crohnovej chorobe obohatí váš každodenný život. Nechajte sa viesť svojimi túžbami a potrebami a vyskúšajte, čo vám vyhovuje. Športové aktivity, ktoré vás bavia – či už individuálne, vo dvojici alebo v skupine – čoskoro povedú k dobrým výsledkom. To vás bude motivovať a povzbudí vás to k dlhodobej aktivite.

Vo všeobecnosti by ste mali športové alebo cvičebné programy prispôsobiť svojim záujmom. Najlepšie bude, ak sa porozprávate s lekárom a opýtate sa ho, aký druh športovej aktivity by vám odporučil.

Dobré možnosti cvičenie sú: chôdza, fitness, cvičenie so sprievodcom, tanec, loptové hry, plávanie, rekreačný beh alebo joga.

Počúvajte svoje telo

Crohn_about-disease_Čo_je_Crohnova_choroba_V2

Cvičenie a športové aktivity môžu byť pri Crohnovej chorobe užitočné. Budete musieť upraviť svoj tréningový program a prispôsobiť ho vašim individuálnym schopnostiam, lebo iba ak nájdete správnu rovnováhu, môže vám to priniesť pozitívne výsledky a zabezpečiť nielen fyzickú silu, ale aj psychickú stabilitu. Športové aktivity zmierňujú skľúčenosť, zlepšujú kardiovaskulárne zdravie a následne posilňujú imunitný systém.

Aj mierne aktivity s nízkou záťažou kĺbov pomáhajú zlepšovať fyzické a duševné zdravie.

Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a ktorá vám najviac vyhovuje. Je dôležité, aby ste si urobili dostatok prestávok alebo aby ste mali dostatok odpočinku a aby vám zaradenie cvičenia do každodenného programu nespôsobovalo ďalší stres.

Pri Crohnovej chorobe je zhoršená absorpcia živín, čo môže viesť k nedostatku magnézia a železa. Stratu živín je potrebné nahradiť, najmä ak ste nedávno začali cvičebný režim. Keď začnete pravidelne cvičiť, vaše telo bude potrebovať viac živín a možno budete musieť užívať ďalšie dietetické doplnky, o ktorých by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Na čo musím pamäti pri cvičení: lieky, operácia a stómia

Vzplanutie

Cvičenie a fyzická aktivita majú na Crohnovu chorobu pozitívny vplyv. Mali by ste však pamätať na to, že pri akútnom alebo závažnom zhoršení choroby sa odporúča len mierna záťaž pri cvičení. Nepreháňajte to. Robte si dostatok prestávok a nechajte svoje telo odpočinúť.

Po operácii

Bezprostredne po operácii by ste sa mali vyvarovať cvičenia, aby ste neohrozili proces hojenia. Po operácii môžete cvičenie postupne zintenzívňovať, no začnite cvičením s nízkou záťažou kĺbov (napr. chôdzou). V prípade chirurgického zákroku v oblasti brucha je potrebné dlhšie obdobie bez cvičenia, aby nedošlo k pooperačnej hernii (prietrži). Menej vhodné sú cvičenia, ktoré silne zaťažujú brušnú stenu a brušné svaly, pretože môžu spôsobiť poškodenie (napr. cvičenie s činkami).

Stómia

Pacienti so stómiou sa môžu normálne zapojiť do športových aktivít, pretože vak na stómiu sa môže schovať pod oblečením; najväčšia prekážka je v mysli pacienta. S výnimkou bojových umení a možno lyžovania, sa odporúčajú všetky športové aktivity, ako napríklad cyklistika, volejbal, tenis, joga, pilates.

Užívanie liekov

Športové aktivity môžete vykonávať aj pri užívaní liekov. Pred liečbou sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom o prípadných obmedzeniach týkajúcich sa fyzickej aktivity. Nadmerná záťaž môže spôsobiť závraty alebo nevoľnosť. Ak užívate lieky, ktoré znižujú pevnosť a hustotu kostí (kortikosteroidy), preferujte také aktivity, pri ktorých nie sú kosti vystavené silnej záťaži (napr. plávanie).

Počúvajte svoje telo

Bez ohľadu na to, akú športovú aktivitu si vyberiete, mali by ste vždy brať do úvahy svoje schopnosti. Začnite kratším cvičením s nízkou záťažou kĺbov, potom cvičenie pomaly zintenzívňujte, ak to vaše telo dokáže tolerovať, a starostlivo plánujte prestávky. Vždy si dávajte realistické ciele. Uvidíte, že so správnou úrovňou aktivity si zlepšíte zdravie a pomôžete svojmu telu lepšie sa vyrovnávať s Crohnovou chorobou.

EM-109990

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Príznaky
Pacienti s Crohnovou chorobou zažívajú rôzne prejavy a príznaky, ktoré sa líšia od človeka k človeku, môžu sa časom meniť a môžu mať od miernej až po závažnú formu.
Ako diagnostikovať Crohnovu chorobu?
Mimočrevné prejavy Crohnovej choroby