Moja stratégia svojpomoci

Moja stratégia svojpomoci

Keď máte diagnostikovanú Crohnovu chorobu, chcete každodenný život zvládať – nakoľko je to len možné – bez stresu a pocitov úzkosti. Na dosiahnutie tohto cieľa potrebujete odvahu a plán, ktorý vám pomôže vašu chorobu zvládnuť.

Všetci sa snažíme o každodenný život bez zbytočných ťažkostí. Aj keď máte diagnostikovanú Crohnovu chorobu, chcete každodenný život zvládať – nakoľko je to len možné – bez stresu a pocitov úzkosti. Na dosiahnutie tohto cieľa potrebujete odvahu a plán, ktorý vám pomôže vašu chorobu zvládnuť. Tento plán si musíte vytvoriť sami, spolu so svojím partnerom, rodinou alebo priateľmi, podpornou skupinou alebo s pomocou profesionálneho terapeuta.

Ak ste tak ešte neurobili, pripojte sa k miestnej podpornej skupine pre pacientov. Pozrite si miestne podporné skupiny pre pacientov tu.

Každý začiatok je ťažký; po určitom čase – zvyčajne pod odborným vedením – si ľudia s chronickým zápalom čriev vypracujú potrebné stratégie, ktoré im pomôžu prijať chorobu a integrovať ju do svojich každodenných činností – musia sa zbaviť strachu. Snažte sa o dlhodobé pozitívne účinky a neuspokojte sa s krátkodobým úspechom.

Ak si chcete zachovať fyzickú aj psychickú kondíciu, môžete využiť rôzne relaxačné techniky a vyhradiť si čas na fyzickú aktivitu alebo sa pripojiť k podpornej skupine, aby ste boli v kontakte s inými, ktorí prežívajú to isté ako vy. Ak máte osobné problémy, môže vám pomôcť psychoterapeut. Nájdite si vlastný spôsob, ako prekonať chorobu.

Nasledujúce stratégie môžu byť užitočné:

  • pokúste sa akceptovať svoj stav;
  • identifikujte zdroje vášho stresu, problémov a obáv;
  • nájdite si činnosti, ktoré vám pomôžu znížiť stres;
  • v prípade potreby vyhľadajte odbornú pomoc;
  • nebráňte sa prejaviť emócie, ale dištancujte sa od problémov.

EM-109990

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Príznaky
Pacienti s Crohnovou chorobou zažívajú rôzne prejavy a príznaky, ktoré sa líšia od človeka k človeku, môžu sa časom meniť a môžu mať od miernej až po závažnú formu.
Ako diagnostikovať Crohnovu chorobu?
Mimočrevné prejavy Crohnovej choroby