Dovolenka – ako sa pripraviť

Dovolenka – ako sa pripraviť

Pre väčšinu ľudí je dlho očakávaná dovolenka tou najkrajšou časťou roka. To isté platí pre pacientov s Crohnovou chorobou. Dovolenka môže mať pozitívny vplyv na vašu chorobu a celkový výkon.

Naplánujte si dovolenku podľa svojich preferencií a postupujte podľa nižšie uvedených odporúčaní:

Overte si, ktoré lieky si musíte zobrať zo sebou a aké dôležité pravidlá alebo obmedzenia musíte dodržiavať. Ak plánujete dlhšie cesty, napríklad dlhú jazdu autobusom, dodržiavajte požiadavky na ich skladovanie. Informujte sa o rôznych stravovacích návykoch v zahraničí. Informujte sa o možnostiach nákupu potravín, aby ste mohli prispôsobiť svoju stravu vašim potrebám. Dôležité je vybaviť si cestovné poistenie (zdravotné poistenie alebo poistenie na zrušenie cesty) a poradiť sa o preventívnych hygienických opatreniach a potrebnom očkovaní. Je dôležité vedieť, či je vo vašej dovolenkovej destinácii k dispozícii zdravotná starostlivosť pre prípad, že by ste ju potrebovali. Vaša zdravotná poisťovňa by vám mala poskytnúť kontaktné údaje zahraničných lekárov; mali by ste mať aj list (preložený do jazyka krajiny vašej dovolenky), ktorý vám dá váš lekár.

Ako vidíte, veľa vecí si môžete uvážiť a objasniť ešte pred cestovaním. Bude užitočné, keď si pred cestou urobíte kontrolný cestovný zoznam, do ktorého si zapíšete všetky otázky, ktoré azda máte, aj to, ako by ste ich mohli objasniť a vyriešiť. O svojich plánoch a nezodpovedaných otázkach sa porozprávajte so svojím lekárom. Rozumie vašej chorobe a poradí vám, aby ste boli dobre pripravení a mali bezproblémovú dovolenku a užili si toto najkrajšie obdobie roka.

KONTROLNÝ ZOZNAM:

  • Skontrolovali ste si požiadavky na skladovanie liekov?
  • Informovali ste sa o možnostiach úpravy svojej stravy?
  • Informovali ste svojho lekára?
  • Vyjasnili ste si všetky otázky týkajúce sa cestovného poistenia?
  • Máte list od svojho lekára a kontaktné údaje zahraničných lekárov?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Príznaky
Pacienti s Crohnovou chorobou zažívajú rôzne prejavy a príznaky, ktoré sa líšia od človeka k človeku, môžu sa časom meniť a môžu mať od miernej až po závažnú formu.
Ako diagnostikovať Crohnovu chorobu?
Mimočrevné prejavy Crohnovej choroby