Založenie rodiny

Založenie rodiny

Je zvlášť dôležité vedieť, že Crohnova choroba nie je prekážkou úspešného partnerstva, sexuálneho života alebo rodičovstva. Crohnova choroba zvyčajne nemá priamy vplyv na plánovanie rodiny. Relatívne riziko prenosu Crohnovej choroby na vaše potomstvo je vzhľadom na stupeň príbuznosti medzi 0 a 36 percentami. Preto nevylučujte ľudský kontakt alebo sex zo svojho života, ale urobte potrebné úpravy, aby ste mohli žiť šťastným a naplneným životom.

Antikoncepcia

Ak máte dôvod na neskoršie založenie rodiny, v zásade neexistujú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o bežné antikoncepčné metódy.

V čase, keď choroba nie je v akútnom štádiu, sú tieto metódy bezpečné. Inak je to v čase zhoršenia choroby. Vtedy môže hormonálna antikoncepcia zhoršiť priebeh ochorenia.

V čase akútneho štádia je účinnosť hormonálnej antikoncepcie obmedzená – okrem iného kvôli neustálym hnačkám. V každom prípade vám odporúčame, aby ste sa o antikoncepcii porozprávali so svojím lekárom a predišli tak možným komplikáciám.

Reprodukcia a plodnosť

Neexistujú žiadne všeobecne známe účinky Crohnovej choroby na mužskú a ženskú plodnosť, najmä v období remisie.

Počas obdobia vzplanutia sa však u žien môže plodnosť znížiť a môže byť ťažšie otehotnieť, ale len dočasne.

U mužov môže byť erekcia a ejakulácia negatívne ovplyvnené komplikáciami súvisiacimi s chorobami, ako sú abscesy, fistuly a operácie.

Správny čas?

Založenie rodiny a rodičovstvo sú jedným z najkrajších zážitkov v živote. Napriek prítomnosti choroby neexistuje žiadny dôvod, pre ktorý by sa nemohlo splniť vaše želanie a želanie vášho partnera.

Dodržiavajte toto pravidlo: z lekárskeho hľadiska je na počatie najvhodnejší čas vtedy, keď je Crohnova choroba v remisii. Počas tohto obdobia nie je plodnosť znížená a tehotenstvo bude prebiehať bez komplikácií a vo všeobecnosti sa nelíši od tehotenstva zdravých žien. Riziko komplikácií, ako je potrat, narodenie mŕtveho dieťaťa, sa zvyšuje, keď je choroba aktívna v čase počatia a počas tehotenstva.

Porozprávajte sa s lekárom

Otehotnenie, priebeh tehotenstva, či užívanie liekov na Crohnovu chorobu pri plánovaní rodiny alebo počas tehotenstva sú témy, o ktorých by sa žena mala porozprávať so svojím gastroenterológom a gynekológom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Príznaky
Pacienti s Crohnovou chorobou zažívajú rôzne prejavy a príznaky, ktoré sa líšia od človeka k človeku, môžu sa časom meniť a môžu mať od miernej až po závažnú formu.
Ako diagnostikovať Crohnovu chorobu?
Mimočrevné prejavy Crohnovej choroby
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson