Medikamentózne spôsoby liečby

Medikamentózne spôsoby liečby

Výber lieku závisí od toho, či chceme liečiť náhle vzplanutie, alebo udržať remisiu (zabrániť vzplanutiu) a zabrániť poškodeniu orgánov (črevá).

K dispozícii je celý rad medikamentóznych spôsobov liečby, ktoré majú jeden spoločný cieľ – znížiť zápal. S týmito liekmi môžeme úspešne zmierniť a kontrolovať typické príznaky ochorenia. V prípade podozrenia na bakteriálnu infekciu alebo pri bolestiach sa môžu použiť antibiotiká alebo analgetiká. Protizápalové lieky (kortikosteroidy). Väčšina pacientov s Crohnovou chorobou dostáva protizápalové lieky počas vzplanutia choroby.
Imunomodulátory. Táto trieda liekov modifikuje aktivitu imunitného systému tak, že nemôže spôsobovať trvalý zápal.Biologické lieky. Biologické lieky sa využívajú už vyše 100 rokov. Aj inzulín a očkovacie látky patria k nim. Nazývajú sa tak preto, že sú vyhotovené z ľudských alebo zvieracích bielkovín. Už vyše desať rokov sa úspešne využívajú na liečbu imunitne podmienených ochorení. Biologiká sú cielené lieky, ktoré pôsobia na mediátory zápalu v čreve, a takto zmierňujú zápal. Vďaka vysokej účinnosti vedú k zmierneniu choroby a pacientom pomáhajú dosiahnuť a udržať stav remisie. Na liečbu Crohnovej choroby je na výber viacero biologických liekov. Pacienti prijímajú biologiká v podobe podkožných injekcií alebo infúzií buď doma alebo pod dohľadom lekára - v závislosti od druhu lieku. Pred aplikovaním biologickej liečby je potrebné vylúčiť prítomnosť určitých ochorení, predovšetkým niektorých infekcií a zápalov a skontrolovať jednotlivé laboratórne ukazovatele.
Antibiotiká. Pomáhajú liečiť abscesy a znižujú sekréciu z fistúl. Predpisujú sa aj v prípade závažných infekcií.
Dietetické doplnky. Dietetické doplnky sa často vyžadujú u pacientov s celkovou podvýživou a/alebo nedostatkom minerálov, vitamínov a iných životne dôležitých živín.

EM-109990

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ