Náročná cesta

(Maďarsko) "Moju CLL mi zistili pri bežnom testovaní krvi v práci. Po 5 rokoch som dostal svoju prvú liečbu."

Chronicka_lymfocytova_leukemia_Pribehy_pacientov_Narocna_cesta

Náročná cesta

"Moju CLL mi zistili pri bežnom testovaní krvi v práci. Po 5 rokoch som dostal svoju prvú liečbu."

Polepšilo sa mi a mohol som pracovať. V roku 2011 sa moje ochorenie znova prebudilo. Dostal som viacero liečob. Chemoterapia bola účinná, moje telo na ňu reagovalo, no účinok trval len krátku chvíľu. Neustále som mal epizódy, kedy som sa necítil dobre, epizódy nevoľnosti, vracania a rôznych komplikácií vrátane rozvoja kožného ochorenia. Mal som vyrážky, chrípku, infekcie horných dýchacích ciest a bol som unavený. Išlo to so mnou z kopca.

Posledný rok som prekonal hrozný zápal pľúc, z ktorého som sa dostával veľmi pomaly. Veľa som kašľal a celý čas som bol unavený.
V tom čase bol počet mojich bielych krviniek nad 200 000. Najviac som dosiahol 340 000. Niekoľkokrát som absolvoval leukaferézu na zníženie ich počtu.
V decembri 2014 som začal užívať nový liek. Moje lymfatické uzliny sa úplne stiahli a počet zložiek v mojej krvi sa pekne vracia do normálu. Nie som už unavený a v noci ma netrápi potenie. Neprejavili sa u mňa žiadne vedľajšie účinky. Odkedy som začal s liečbou, ešte som nebol hospitalizovaný.

Poslednú transfúziu som dostal minulý august. Prešlo niekoľko dní bez toho, aby som o chorobe premýšľal. Takto si môžem v živote užívať menšie aj tie väčšie veci. Liek užívam ráno a potom môžem celý deň stráviť so svojou rodinou. Môžem variť, robiť v záhradke, niečo vyrábať, pozerať televízor a hrať sa s mojím vnúčaťom.

EM-110434

Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson