Liečba

Liečba

Mnoho ľudí, ktorým diagnostikujú pomaly sa zhoršujúcu rakovinu krvi, nepotrebuje liečbu ihneď. Niektorí ľudia nemajú pri prvom diagnostikovaní ochorenia žiadne problematické symptómy a teda v tom čase nepotrebujú žiadnu liečbu a zvyčajne ju nebudú potrebovať ani najbližšie mesiace či roky.
Keďže máme teraz k dispozícii mnoho veľmi účinných liečob na potlačenie CLL, ale nie jej vyliečenie, s liečbou sa začína len vtedy, keď sa už ochorenie začne viac prejavovať alebo v prípade jasných príznakov postupu ochorenia. Lekári vo všeobecnosti začínajú s liečbou vtedy, keď sa začnú objavovať nasledovné symptómy:
  • únava, vážny úbytok na hmotnosti, nočné potenie,
  • zdurené lymfatické uzliny.

Výsledky vašich krvných testov ukazujú, že sa ochorenie rýchlo rozvíja. Keď sa dospeje k rozhodnutiu, že treba zahájiť liečbu, pacient sa dôkladne zhodnotí, aby sa pre neho zvolila tá najvhodnejšia liečba. Hodnotia sa nielen charakteristiky CLL (ako ďaleko už rakovina krvi postúpila a v akom štádiu je ochorenie), ale aj charakteristiky danej osoby, aby sa pre ňu zvolila tá najlepšia liečba. Pri výbere liečby sa zvyčajne berie do úvahy vek, ale tiež fyzický stav, tzv. výkonnostný stav a prítomnosť, resp. neprítomnosť iných ochorení súvisiacich s CLL, ktoré sa označujú ako komorbidity. Takéto zhodnotenie má svoje opodstatnenie najmä u starších pacientov, aby sa poskytla nielen účinná liečba, ale aby bola toxicita liečby prijateľná. Skôr než padne rozhodnutie o najvhodnejšej liečbe, rovnako dôležité je aj posúdenie niektorých biologických charakteristík leukemických buniek. Prítomnosť určitých genetických zmien vlastne určuje, ktorá liečba bude tá najvhodnejšia. Pozrite si video kampane „Zviditeľnite rakovinu krvi“.

Možnosti liečby

V súčasnosti hematológovia postupujú podľa medzinárodných usmernení, ktoré odporúčajú liečbu len u ľudí s pokročilejším ochorením a u ľudí, ktorých sa ochorenie zhoršuje. Každý pacient má z hľadiska symptómov aj prognózy rôzne skúsenosti s CLL. CLL je len v zriedkavých prípadoch vyliečiteľné ochorenie. Liečebné možnosti pomáhajú zmierňovať symptómy a spomaliť progresiu ochorenia. Lekár sa s vami porozpráva o možnostiach liečby.

Čo znamená prístup „pozorovať a čakať“?

Niekedy môžu mať lekári názor, že najlepšia vec, ktorú môžu urobiť pre človeka s CLL, je „pozorovať a čakať“.

Pravidelné kontroly

Každých pár týždňov alebo mesiacov, či každý rok vás zdravotníci, ktorí sa o vás starajú, požiadajú, aby ste prišli na kontrolu.

Budem liečbu potrebovať?

Mnoho ľudí, ktorým diagnostikujú pomaly sa zhoršujúcu rakovinu krvi, nepotrebuje liečbu ihneď. Niektorí ľudia nemajú pri prvom diagnostikovaní ochorenia žiadne problematické príznaky a teda v tom čase nepotrebujú liečbu a zvyčajne ju nebudú potrebovať ani najbližšie mesiace či roky.

Ciele liečby

Vaše ciele

Zvládanie dlhodobého ochorenia, akým je rakovina, si vyžaduje mnoho času a energie.


Klinické skúšania

Klinické skúšania

Klinické skúšania sú štúdie, ktoré sú určené na zistenie alebo overenie účinkov jedného alebo viacerých skúšaných liekov. Testovanie experimentálneho liečiva je zdĺhavý proces, ktorý zvyčajne trvá niekoľko rokov.


EM-110434