Návrat k životu

(Rumunsko) "V júli 2012 som si našiel malú hrčku na krku a nevyzerala, že by mohlo ísť o lymfatickú uzlinu. Na odporúčanie všeobecného lekára som absolvoval krvné testy a odporučili ma k hematológovi."

Chronicka_lymfocytova_leukemia_Navrat_k_zivotu

Návrat k životu

"V júli 2012 som si našiel malú hrčku na krku a nevyzerala, že by mohlo ísť o lymfatickú uzlinu. Na odporúčanie všeobecného lekára som absolvoval krvné testy a odporučili ma k hematológovi."

Po telesnom vyšetrení a niekoľkých testoch prišla diagnóza rýchlo. CLL typ malých B-buniek. Bol to pre mňa veľký šok. Bol som rozrušený a nahnevaný a otrasená bola aj moja manželka – mali sme malé deti. Môj život bol hore nohami, všetky plány do budúcnosti sa zrazu zrušili.

Nevedel som, či budem môcť počas choroby pracovať, nemali sme peniaze na to, aby som sa šiel liečiť do zahraničia. Vo všetkom bol chaos. Zdalo sa, že nádej neexistuje. Jedine hematologička ma dokázala upokojiť a povedala mi, že existujú liečby a vysvetlila mi, ako by sa mali tieto liečby podávať, takže na konci tunela sa objavilo malé svetlo. Začali sme s klasickým režimom chemoterapie a medzitým lekárka zostavovala zdravotnú dokumentáciu potrebnú na schválenie novej liečby. Schválenie dokumentácie zvyčajne nejaký ten čas trvá, schvaľuje ju národný výbor, ktorý sa stretáva raz za mesiac.

A čas bolo to jediné, čo som nemal. Kým sa schválila nová chemoterapia, dostal som 5 klasických režimov. Absolvoval som 4 cykly novej liečby, no potom sa musela liečba ukončiť pre závažné postihnutie mojej pečene kvôli všetkým tým liekom, ktoré som užíval. Počas liečby sa mi darilo pracovať a snažil som sa vtesnať dni, kedy som musel byť hospitalizovaný, medzi pracovné dni. Vďaka tomu, že som bol aktívny, som mal lepšiu náladu a myslím si, že mi to pomohlo lepšie zvládať nežiaduce účinky, ktoré sa objavili a ktoré boli dosť zlé. Liečba bola úspešná, krvné testy vyzerali byť v poriadku, okrem pečeňových testov, ktoré boli dosť zlé.

Kvôli tomu sa hematologička rozhodla v marci 2013 liečbu ukončiť. Za 18 mesiacov sa hodnoty vrátili do normálu, ale zistil som, že som sa infikoval vírusom hepatitídy typu C. Kvôli tomuto vírusu sme sa spolu s hematologičkou rozhodli počkať na inú možnosť. V septembri 2015 som sa od mojej lekárky po prvýkrát dozvedel o novej liečbe. Vyzeralo to ako perfektné riešenie pre mňa a nebola to chemoterapia. Potom som si o tom zisťoval viac a vyzeralo to príliš dobre na to, aby to bola pravda. Bola to však tak nová liečba, že je v Rumunsku nepreplácala zdravotná poisťovňa. Takže znova zlé vyhliadky. Aj tak som maj objednané všetky testy, aby sme vedeli, či by som mal z tejto novej liečby prínos.

V decembri 2015 mi lekárka zavolala a povedala mi: „máme pre vás liečbu“. Neodvážil som sa spýtať, ako to dokázala a bol som taký šťastný, že môžem s liečbou začať. V tom období boli výsledky mojich krvných testov zlé, lymfatické uzliny na krku sa mi zväčšovali, boli väčšie ako 4 cm a začal som sa ich každú sekundu dotýkať. Po začatí liečby sa mi lymfatické uzliny do 3 – 4 dní zmenšili, naozaj som cítil, ako sa mi zmenšujú, svoju veľkosť zmenili doslova od večera do rána. Po mesiaci prakticky zmizli. Parametre v krvi sa vyvíjali presne tak, ako som popísal. Na začiatku sa zvýšili, potom začali klesať a po 7 mesiacoch sa dostali na normálnu úroveň, moja pečeň nebola postihnutá a aj hladina kyseliny močovej bola normálna. Nežiaduce účinky sú mierne, trocha ma trápi ospalosť alebo pocit chrípky. Liek sa užíva pravidelne, raz denne. Povedal by som, že lieky ovplyvňujú aj moju náladu. Som aktívnejší, sebavedomejší, moja výkonnosť v práci sa zlepšila. Stručne povedané, získal som svoj život späť.

EM-110434