AKO MÁM SVOJIM BLÍZKYM POVEDAŤ, ŽE SOM OCHOREL/A?

AKO MÁM SVOJIM BLÍZKYM POVEDAŤ, ŽE SOM OCHOREL/A?

Pre niektorých ľudí je ťažké hovoriť o mnohopočetnom myelóme a povedať o tejto skutočnosti svojim deťom, vnúčatám, rodine a priateľom. Už sa napísalo veľa kníh o tejto téme, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť.


„Mám pocit, že moja rodina to znáša horšie ako ja. Liečba ma zamestnáva, lekári a zdravotnícky personál mi pomáhajú dostať sa z toho. No moja rodina má pocit, že sú len bezmocní pozorovatelia.“
Ana, 67 rokov

Získajte podporu - skontaktujte sa so skupinou pacientov s mnohopočetným myelómom. Samotní členovia týchto skupín často trpia týmto ochorením alebo mnohopočetný myelóm majú ich partneri. Veľmi dobre rozumejú čím si vaše telo myseľ prechádzajú. Členovia týchto skupín sa pravidelne stretávajú, čím pomáhajú spájať pacientov, ich príbuzných a priateľov. Pacienti a lekári si niekoľkokrát do roka vymieňajú informácie o ochorení a možnostiach liečby.

Niekedy stačí len skontaktovať sa s pacientskou organizáciou. Môžete sa prostredníctvom e-mailu alebo listu podeliť o svoj príbeh s ostatnými pacientmi s mnohopočetným myelómom. Ľudia v týchto skupinách rozumejú tomu, ako ste sa cítili, keď vám lekár po prvýkrát povedal túto skutočnosť. Chápu, aké ťažké bolo pre vás prijať túto správu. Možno vás prepadne zúfalstvo. Záplava informácií o dostupných možnostiach liečby môže byť pre vás ohromujúca. Strach, ktorý sa často nesie ruka v ruke s takýmto typom situácií, môže značne narušiť vašu schopnosť vidieť situáciu v pozitívnejšom svetle. Keď sa s ostatnými pacientmi s mnohopočetným myelómom delíte o smutné aj veselé momenty zo svojho života, podporu získavate od ľudí, ktorí skutočne chápu, ako sa cítite, pretože oni to už zažili. Neváhajte a skontaktujte sa s nimi.

„Mnohopočetný myelóm je ako batoh, ktorý si musíme so sebou niesť až do konca. Niekedy je však veľmi ťažký. Mal som však šťastie, že som ho nemusel niesť sám. Pomohli mi lekári, rodina, priatelia a tiež ostatní pacienti s mnohopočetným myelómom.“
Ján, 67 rokov

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Význam rozmanitej a vyváženej stravy
Na to, aby telo fungovalo správne, potrebuje všetky druhy živín. Niektoré slúžia na naplnenie energetických potrieb buniek, aby mohli rásť a rozmnožovať sa, iné umožňujú normálny priebeh chemických procesov v bunkách a ďalšie majú zase ochrannú funkciu.
Starostlivosť o osobu s MM
Starostlivosť o osobu s mnohopočetným myelómom môže byť stresujúca a náročná. Ak sa v takejto situácii nachádzate, často sa snažíte zistiť, ako môžete čo najlepšie pomôcť.
Život s mnohopočetným myelómom
„Celý život som žil zdravo: nefajčil som, bol som aktívny a zdravo som sa stravoval. Stále sa musím pýtať – prečo práve ja. Ale odpoveď neexistuje. Takže mi nezostáva nič iné, len sa postaviť tomuto ochoreniu a bojovať s ním.“ Martin, 73 rokov