ĎALŠIE TYPY PODPORY

ĎALŠIE TYPY PODPORY

K dispozícii je mnoho druhov liečby a niektoré z nich poskytujú aj úľavu od bolesti. Môžu vám pomôcť cítiť sa lepšie a ľahšie akceptovať stres a bolestivé či negatívne pocity. Buďte otvorený voči rôznym formám pomoci.

Fyzioterapeut vás naučí rôzne cvičenia na kĺby, vďaka ktorým sa budete vedieť lepšie pohybovať a zmierňovať tak ťažkosti a bolesť kostí. Uistite sa, že váš fyzioterapeut pozná mnohopočetný myelóm a to, ako ovplyvňuje kostru. Poraďte sa so svojím lekárom. Neodporúča sa fyzioterapia s technikami silnejšej masáže a agresívnych pohybov.
Ak sa objavia problémy s vykonávaním každodenných činností, nápomocný môže byť pracovný terapeut. Takýto terapeut vám ukáže, ako sa môže daná činnosť zdvojnásobiť alebo ako ju vykonať iným spôsobom. Naučí vás používať špeciálne nástroje. Pracovný terapeut vám poradí, ako si preorganizovať priestor, v ktorom žijete a svoje pracovné návyky
Jóga je cvičenie, pri ktorom môžete pomocou relaxačných cvikov riadiť svoje telo a myseľ. Exisujeviac možností, ako zvládať psychické problémy, upokojiť sa. Uznávaná je terapia hudbou s využitím rôznych hudobných foriem.
K dispozícii sú aj iné terapie. Slúžia nielen na zmiernenie symptómov, ale aj na podporu zdravia. Hlavnými cieľmi sú uvoľnenie, pohoda a kvalita života. Medzi takéto terapie patrí aromaterapia, akupunktúra, reflexológia, masáže, reiki a meditácia. Nezabudnite, že pre pacientov s mnohopočetným myelómom nie sú techniky silnejšej masáže vhodné. Môže dôjsť ku zlomeniu kostí a ak je počet krvných doštičiek nízky, môže v mieste zlomeniny nastať aj krvácanie. Hoci sa odporúča fyzická aktivita, odporúčame, aby ste sa vyvarovali „agresívnym“ športom, ako je napr. lyžovanie, bojové športy, jazda na motorke atď. Pacienti by navyše nemali dvíhať ťažké predmety ani vykonávať namáhavú prácu.
Máte strach alebo ste kvôli mnohopočetnému myelómu depresívny? To je normálne a dá sa to očakávať. Možno vám s tým pomôže bojovať jedna z navrhovaných terapií (alebo iná podobná terapia). Ak negatívne myšlienky alebo strach pretrvávajú a bránia vám v normálnom živote, porozprávajte sa so svojím lekárom. Možno by bolo rozumné porozprávať sa so psychológom alebo psychiatrom . K dispozícii sú aj lieky, ktoré vám pomôžu dostať depresiu pod kontrolu a vyliečiť ju.

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Význam rozmanitej a vyváženej stravy
Na to, aby telo fungovalo správne, potrebuje všetky druhy živín. Niektoré slúžia na naplnenie energetických potrieb buniek, aby mohli rásť a rozmnožovať sa, iné umožňujú normálny priebeh chemických procesov v bunkách a ďalšie majú zase ochrannú funkciu.
Starostlivosť o osobu s MM
Starostlivosť o osobu s mnohopočetným myelómom môže byť stresujúca a náročná. Ak sa v takejto situácii nachádzate, často sa snažíte zistiť, ako môžete čo najlepšie pomôcť.
Život s mnohopočetným myelómom
„Celý život som žil zdravo: nefajčil som, bol som aktívny a zdravo som sa stravoval. Stále sa musím pýtať – prečo práve ja. Ale odpoveď neexistuje. Takže mi nezostáva nič iné, len sa postaviť tomuto ochoreniu a bojovať s ním.“ Martin, 73 rokov