Rada č.10

Rada č.10

Buďte z hľadiska vašej zdravotnej starostlivosti aktívny – zistite si informácie o svojom ochorení, liečbe, vedľajších účinkoch a zapájajte sa do rozhodovacieho procesu o vašej liečbe.

Udržiavajte silný podporný systém – rozprávajte sa so svojimi priateľmi, rodinou, kolegami o vašej CLL, liečbe a o tom, ako vám môžu pomôcť pri vytváraní podpornej siete. Môžete sa tiež obrátiť na CLL pacientske podporné skupiny alebo podporné skupiny na internete.

Zostaňte aktívny a stanovte si rozumné ciele – nastavenie reálnych cieľov vám pomôže udržať motiváciu pre ich splnenie.

Odmeňujte sa - niekedy je lákavé sústreďovať sa na to, čo by ste mali robiť namiesto toho, aby ste si užívali to, čo robíte. Môžete kombinovať oboje tak, že zakaždým, keď dosiahnete jeden zo svojich cieľov, sa odmeníte: pôjdete von na obed, stretnete sa s kamarátom, uvaríte si niečo, čo máte radi.

Vyberajte si zdravšie – keď budete jesť zdravo, pravidelne cvičiť, relaxovať, doprajete si dostatok oddychu a minimalizujete riziko infekcie, prospeje to vašej celkovej fyzickej a duševnej pohode.

Nájdite si cvičenie, ktoré vás baví – mierne cvičenie, ktoré vám pomôže zmierniť prejavy únavy. Nikdy nie je neskoro na to, aby ste začali s cvičením. Môžete sa cítiť lepšie po psychickej aj emočnej stránke a môžete tak lepšie bojovať. Skôr ako začnete s novým cvičením, nezabudnite sa o tom porozprávať so zdravotníkmi, ktorí sa o vás starajú.

Snažte sa udržať si svoju hmotnosť v rámci normy pre vašu výšku – ak neviete, aké rozpätie hmotnosti je pre vás normálne, môžete sa opýtať svojej zdravotnej sestry alebo lekára. Ak nedokážete zjesť veľké porcie, snažte sa jesť menšie porcie a častejšie. Alebo vyskúšajte výživné nápoje, ktoré vám dodajú energiu bez toho, aby ste jedli. Ak máte obavy o svoju hmotnosť, porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý vám pomôže a poradí.

Rozmýšľate o cestovaní? – Mali by ste sa o svojich plánoch porozprávať so zdravotníkmi, ktorí sa o vás starajú. Tí vám poradia, ak budú potrebné nejaké špeciálne preventívne opatrenia (napr. proti hnačke alebo z hľadiska zvládania horúcej klímy). Taktiež vám môžu poskytnúť praktické informácie a povedať vám, kde nájdete miestnu pomoc, ak sa u vás objavia neočakávané zdravotné problémy.

Vďaka vášmu ochoreniu sa môže zvýšiť riziko rozvoja infekcií – silný imunitný systém pomáha bojovať s infekciami. Podporte svoj imunitný systém zdravou, vyváženou stravou a snažte sa vyhýbať aktivitám na miestach, kde sa nachádzajú veľké skupiny ľudí.

EM-110434

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rada č. 1
Zdravá strava
Rada č.2
Problémy so stravovaním
Rada č.3
V určitej etape môžu tráviace problémy trápiť každého
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson