Rada č.2

Rada č.2

Môžete sa stretnúť s niektorými konkrétnymi problémami, ktoré sa spájajú s chronickou lymfocytovou leukémiou (CLL). Jedným zo symptómov CLL je únava.16

Tu je niekoľko tipov, ako si udržať energiu a zabrániť tak únave. Správna strava a pitie množstva tekutín vám môžu pomôcť zvýšiť hladinu energie.17 Ak si chcete udržať hladinu energie počas cvičenia:18

  • 1 až 4 hodiny pred cvičením zjedzte jedlo s obsahom škrobu.
  • Pite veľké množstvo vody alebo iných tekutín, aby ste zostali hydratovaný.

CLL môže spôsobiť nevysvetliteľný úbytok na hmotnosti, bolesť alebo skorý nástup pocitu nasýtenia počas jedenia.16

Tu je niekoľko tipov, ako si udržať zdravú hmotnosť. Ak nedokážete zjesť veľké porcie, jedzte menej a častejšie.19 Zvýšenie energie v každodenných potravinách a/alebo pitie výživných nápojov vám môže pomôcť zvýšiť príjem bielkovín a energie bez toho, aby ste museli jesť viac.20 Existuje veľa spôsobov, ako zvýšiť energiu v každodennom jedle – ak je to možné, vyberajte si plnotučné a vysokokalorické potraviny.

Ak zistíte, že chudnete alebo potrebujete pribrať, tu je niekoľko tipov, ako zvýšiť energiu v každodenných potravinách:20

  • Do ovsenej kaše si pridávajte cukor alebo med.
  • Na hrianku si dávajte veľa masla.
  • Pri varení používajte čistý mliečny tuk ghee alebo maslo.
  • Používajte plnotučný čerstvý syr alebo jogurt.
  • Do koláčov pridávajte cukor alebo sirup.
  • Zeleninu podávajte s maslom.
  • Do pudingov pridávajte zmrzlinu, smotanu alebo sušené mlieko.
16. American Cancer Society. Leukemia - chronic lymphocytic. April 2016. http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/003111-pdf.pdf. Accessed April 2017.
17. Macmillan Cancer Support. Managing symptoms of fatigue. July 2013. Available at: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/side-effects-and-symptoms/tiredness/tips-manage-symptoms-fatigue.html. Accessed April 2017.
18. NHS. Food and drinks for sport. May 2014. Available at: http://www.nhs.uk/Livewell/Goodfood/Pages/Sport.aspx. Accessed April 2017. 19. Macmillan Cancer Support. Appetite. September 2014. Available at: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/side-effects-and-symptoms/eating-problems/appetite.html. Accessed April 2017.
20. Macmillan Cancer Support. Meal ideas. September 2014. Available at: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/maintaining-a-healthy-lifestyle/preventing-weight-loss/sample-menus.html. Accessed April 2017.

Snažte sa, aby bola vaša hmotnosť v normálnych medziach. Váš lekár vám môže poradiť, aká hmotnosť je pre vás tá ideálna. Ak máte obavy o svoju hmotnosť, porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý vám pomôže a poradí. CLL zvyšuje riziko infekcií.16 Silný imunitný systém vám pomáha bojovať s infekciami. Vďaka zdravej a vyváženej strave získate živiny a pomôžete tak svojmu imunitnému systému bojovať s infekciami.

EM-94869

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rada č.3
V určitej etape môžu tráviace problémy trápiť každého
Rada č.4
Hygiena a bezpečnosť potravín
Rada č.5
Pravidelne cvičte