Vďaka cvičeniu sa môžete cítiť lepšie aj po psychickej a emočnej stránke a môžete tak lepšie bojovať.21, 24, 25 Kvôli zvýšenému riziku infekcií by ste sa mali vyhýbať situáciám, kde by ste sa mohli nakaziť. Nepohybujte sa napríklad na miestach, kde sa vyskytujú veľké skupiny ľudí.23 Existuje mnoho spôsobov, ako byť aktívny a nikde nie je neskoro začať a praktizovať aktivity.25 Môžete vyskúšať:
Skôr ako sa pustíte do nejakej činnosti, mali by ste sa o svojich plánoch na cvičenie porozprávať so zdravotníkmi, ktorí sa o vás starajú.
Pred cvičením sa nezabudnite rozcvičiť a po cvičení pretiahnuť a nosiť vhodné oblečenie, obuv a slnečné okuliare pri aktivitách vonku. Ak sa počas cvičenia u vás náhle prejaví niektorý z nasledovných symptómov, mali by ste s cvičením dočasne prestať a poradiť sa zo zdravotníkmi, ktorí sa o vás starajú:26
Stanovte si realistické ciele, cvičte na vhodnej úrovni a čo je najdôležitejšie, užívajte si tieto aktivity!
Onkologické ochorenia sú sprevádzané mnohými obavami a otázkami. Mnoho ľudí sa stretáva s diagnózou onkologického ochorenia počas veľmi aktívneho obdobia svojho života. Patria medzi ne aj pacienti trpiaci hematologickými onkologickými ochoreniami. A tak je tu značný počet pacientov, ktorí sa zaujímajú o to, či môžu aj naďalej behať, lyžovať alebo bicyklovať. Osobitne by chceli vedieť, či by im fyzická aktivita nemohla počas liečby malígnych ochorení uškodiť.
Ale aj mnohí ľudia, ktorí nikdy neboli fyzicky aktívni, môžu dostať onkologické ochorenie. Samozrejme, títo ľudia budú klásť iné otázky. A keďže každý človek by urobil takmer „všetko“, aby sa jeho zdravotný stav zlepšil, mnohí ľudia sa pýtajú, či by mohli niečo získať tým, že začnú byť počas liečby onkologického ochorenia fyzicky aktívni. A je to vôbec potrebné? Pokúsme sa dať odpoveď obom skupinám – tým, ktorí si ťažko vedia predstaviť život bez športu, aj tým, ktorí potrebujú na to, aby športovali, osobitné povzbudenie.