Rada č.8

Rada č.8

Vyrovnávanie sa s rakovinou a život s ňou môže byť stresujúce. Neexistuje „správny“ spôsob, ako sa s CLL vyrovnať, každý má svoj vlastný spôsob vyrovnávania sa s ochorením a rôznymi emóciami.

Možno sa u vás prejavia emócie vtedy, keď sa prestanete cítiť dobre – napr. šok, pochybnosť, úzkosť, smútok, vina, osamelosť, hnev.27 Podobné pocity môžu paralelne mať aj členovia vašej rodiny, priatelia a kolegovia, pretože sa vyrovnávajú s tým, čo zažívate a s čím sa stretávate vy.27

Častý je aj pocit izolácie kvôli tomu, že navonok vyzeráte „dobre“, hoci ste chorý. Tento pocit sa môže ešte zhoršiť, ak sa rozhodnete vyhýbať spoločenským situáciám, pretože by ste sa mohli nakaziť infekciu.

Môže pomôcť, ak sa porozprávate so svojou rodinou, priateľmi a kolegami o CLL tak, aby pochopili chronický charakter vášho ochorenia a to, ako z praktickej aj emocionálnej stránky ovplyvňuje váš život. Povedzte im, ktoré aktivity môžete robiť a ktoré nie sú pre vás vhodné kvôli riziku infekcie alebo kvôli únave – napríklad im povedzte, že ak budú mať nádchu, boli by ste radšej, keby vám zavolali ako by ste sa mali stretnúť osobne. Ak nie je podpora zo strany rodiny, priateľov alebo pacientskych podporných skupín dostatočná, je úplne normálne (a v poriadku), ak požiadate o ďalšiu pomoc.

Najskôr sa porozprávajte so zdravotníkmi, ktorí sa o vás starajú, alebo so všeobecným lekárom o tom, kto by vám vedel poradiť, s kým sa porozprávať a ako na to ísť. Pacientske podporné skupiny vám môžu poskytnúť ďalšie rady a pomoc. Taktiež vám môžu poradiť, na koho sa obrátiť. Rozprávanie sa so školeným poradcom z očí do očí vám môže pomôcť roztriediť si svoje pocity a nájsť spôsob, ako ich zvládnuť.

Vyrovnávanie sa so smútkom

Bežné symptómy smútku:28

  • pocity sklamania,
  • pocit rozrušenia a plač,
  • vyhýbanie sa priateľom a rodine, nekonanie vecí, ktoré ste zvykli robiť.

Pri boji so smútkom aj inými náročnými emóciami môže pomôcť získanie podpory od ostatných. Pri žiadaní o pomoc vám môže uľahčiť, ak si dopredu naplánujete, koho o túto pomoc môžete požiadať. Popremýšľajte pár minút a potom si zapíšte, koho môžete požiadať o pomoc.

Ak máte pocit, že je toho na vás príliš alebo že vaše pocity ovplyvňujú váš každodenný život, môžete svojho lekára alebo terapeuta požiadať o odbornú pomoc.

Vyrovnávanie sa s úzkosťou

Bežné symptómy úzkosti29

  • častejšie obavy a znížená schopnosť relaxovať,
  • vyššia tendencia k prežívaniu frustrácie a hnevu,
  • problémy so zaspávaním,
  • problémy so sústredením,
  • nechutenstvo.

Zastavte samého seba – snažte sa uvedomiť si, kedy sa strachujete a to tak, že budete sledovať ukazovatele úzkosti ako je plytké dýchanie, pocit svalového napätia a pocit, že ste rozptýlený. S týmito prejavmi vám môžu pomôcť relaxačné techniky.

Relaxačné dýchanie – hlboké dýchanie je vynikajúci spôsob, ako zrelaxovať a znížiť stres. Ďalej nájdete návod krok po kroku, ako zhlboka dýchať.³⁰ Nájdite si teraz čas a vyskúšajte to.

Vyrovnávanie sa s hnevom

Bežné prejavy hnevu31

  • podráždenosť,
  • strata trpezlivosti pri komunikácii s druhými.

Napíšte o svojich a pocitoch – písanie si denníka môže mať veľa pozitívnych stránok vrátane zníženia stresu a obáv.32 Tu je niekoľko tipov, ako začať a používať denník:

  • Každý deň alebo párkrát do týždňa si nájdite čas, kedy vás nikto nebude rušiť.
  • Začnite písať. Píšte o tom, čo ste cez deň zažili, aké myšlienky vám prechádzajú hlavou alebo aké sú vaše nádeje a obavy. Neexistuje žiadne pravidlo toho, čo a ako máte napísať.
  • Prečítajte si posledné zápisky. Môže vám to pomôcť porozumieť vašim zážitkom.
27. Macmillan Cancer Support. Cancer and your feelings. September 2014. Available at: http://www.macmillan.org.uk/information-and-support/coping/your-emotions/dealing-with-youremotions/cancer-and-your-feelings.html. Accessed April 2017.

28. CRUK – coping with sadness. Available at: http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping-with-cancer/coping-emotionally/cancer-and-your-emotions/sadness-and-depression/coping-with-sadness. Accessed September 2015.

29. CRUK – about fear, anxiety and panic. Available at: http://www.cancresearchuk.org/about-cancer/coping-with-cancer/coping-emotionally/cancer-and-your-emotions/fear-anxiety-and-panic/about-fear-anxiety-and-panic. Accessed September 2015.

30. NHS – relaxation tips to relieve stress. Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/ways-relieve-stress. aspx. Accessed September 2015.

31. CRUK – guilt, blame and anger. Available at: http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping-with-cancer/coping-emotionally/cancer-and-your-emotions/guilt-blame-and-anger. Accessed September 2015.

32. Graf, M.C., et al. Written emotional disclosure: a controlled study of the benefitd of expressive writinghomework in outpatient psychotherapy. Psychother Res. 2008;18(4):389–399.
EM-110434

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rada č.9
Zvládanie vzťahov
Rada č.10
Typy na zachovanie fyzickej a duševnej pohody
Rada č. 1
Zdravá strava
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson