Liečba symptómov a komplikácie ochorenia

Liečba symptómov a komplikácie ochorenia

„Vždy, keď ma niečo bolí alebo sa necítim dobre, v hlave sa mi spustí alarm: Vrátilo sa moje ochorenie? Každého občas niečo zabolí v rôznych častiach tela, no rozdiel je v tom, že zdravý človek nebýva taký podozrievavý...“
Alojz, 73 rokov

Smutné je to, že liečba ochorenia môže so sebou prinášať nepríjemné príznaky a komplikácie. Venujte veľkú pozornosť možným komplikáciám, ktoré sa môžu počas liečby objaviť. Na podpornú liečbu sa používajú špecifické lieky. Užívajú sa antibiotiká ako ochrana pred infekciami alebo na liečbu rozvinutých infekcií. Ak sa infekcie vyskytujú často, pacienti sa môžu liečiť nešpecifickými protilátkami (imunoglobulínmi) s cieľom podporiť imunitný systém. Tieto imunoglobulíny sa získavajú z krvi od viacerých darcov. Niekedy musí lekár pri infekciách nariadiť dodatočný príjem tekutín, aby sa tak zabránilo odvodneniu a ďalšiemu poškodeniu obličiek.

Ak pacient trpí silnými bolesťami kostí, môže byť potrebný okrem tlmenia bolesti liekmi na predpis aj ortopedický zákrok. Tým sa zlepší flexibilita a zmierni sa bolesť. Ak je napríklad zlomený stavec, zlomenina sa dá vyriešiť vertebroplastikou alebo kyfoplastikou (vstreknutie kostného cementu do poškodeného stavca). Bežným postupom je, že pacient dostáva liek na minimalizovanie poškodení skeletu v dôsledku ochorenia (bisfosfonát). Keď má pacient anémiu, môže dostávať liek, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek (epoetín) a v niektorých prípadoch môže byť potrebná transfúzia krvi. Nízky počet leukocytov (bielych krviniek) môže znamenať, že pacient bude dostávať leukocytové rastové faktory.

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Liečba je dôležitá
Možnosti liečby
Lieky s väčšou účinnosťou
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson