Čo je mnohopočetný myelóm?

Čo je mnohopočetný myelóm?

Mnohopočetný myelóm je ochorenie charakterizované nekontrolovaným množením plazmatických buniek v kostnej dreni, čo sú biele krvinky, ktoré vytvárajú protilátky.

Zhubná plazmatická bunka sa označuje ako myelómová bunka. Myelóm sa nazýva „mnohopočetný“, pretože sa často nachádza na viacerých miestach alebo oblastiach v kosti, kde rastie. Môže sa objaviť aj ako nádor alebo miesto s úbytkom kosti, pričom postihuje miesta, kde je kostná dreň u dospelých ľudí aktívna: duté časti kostí chrbtice, lebky, panvy, rebrového oblúka a kostí v oblasti pliec a bedier. Slovo myelóm je odvodené od gréckeho myelo-, čo znamená „dreň“ a -oma, čo znamená „nádor“.

Mnohopočetný myelóm je charakterizovaný abnormálnym nahromadením malígnych plazmatických buniek (pretože sa pozmenili onkogénnou udalosťou) v kostnej dreni, výsledkom čoho je:

  • zníženie normálnej funkcie kostnej drene s možnou anémiou, znížením počtu bielych krviniek (leukopénia) aj krvných doštičiek (trombocytopénia),
  • nadmerná syntéza abnormálnych protilátok, ktoré sú všetky rovnaké (nazývajú sa proteín M) a akumulujú sa v krvi a moči, čím spôsobujú zvýšenie viskozity krvi a zlyhanie obličiek,
  • poškodenie, oslabenie a deštrukcia kosti v dôsledku lokálnej nerovnováhy medzi osteoblastami (bunkami, ktoré vytvárajú kostné tkanivo) a osteoklastami (bunkami, ktoré kostné tkanivo odbúravajú).

FYZIOLOGICKÁ PROLIFERÁCIA BUNIEK A NÁDOR

Každá bunka v tele sa správa podľa určitých pravidiel: delí sa len vtedy, keď je to potrebné, diferencuje sa vtedy, keď je to potrebné a zomiera vtedy, keď to telo požaduje. Tieto pravidlá správania sa buniek sú dôležité na to, aby zostal tak zložitý viacbunkový organizmus, ako je ten náš, zdravý. Jednotlivé bunky sa riadia prostredníctvom špeciálnych proteínov, ktoré podporujú alebo inhibujú správanie konkrétnej bunky. Ak napríklad daná bunka zohráva dôležitú úlohu, proteíny podporujú jej prežívanie.

Keď už bunka nie je viac potrebná, telo zvýši množstvo proteínu, ktorý vyvolá smrť tejto bunky. Podobný mechanizmus reguluje aj delenie a diferenciáciu buniek. Dnes už vieme, že rakovinu, ako je napríklad mnohopočetný myelóm, spôsobuje získané poškodenie týchto proteínov v dôsledku zmien v raste a diferenciácii. V praxi to znamená, že nádorová bunka sa už viac nespráva podľa normálnych pravidiel, ale rastie vtedy, keď nemá a na zlom mieste a nediferencuje sa, aby vykonávala užitočnú úlohu.

Liečba

Mnohopočetný myelóm je vážne ochorenie a preto je vhodná liečba jednoznačne rozhodujúca. Dnes je k dispozícii mnoho možností liečby. Čítať viac…

Môj príbeh

„Problémy mám už nejaký ten čas. Mala som len pocit, že niečo nefunguje. Nanešťastie sa nezistilo, čo je presná príčina mojich problémov a tak som sa cítila stále viac a viac frustrovaná. Moji blízki začali moje symptómy spochybňovať a dokonca aj ja sama som zneistela. Premýšľala som, či si to všetko len nenamýšľam. Keď mi konečne diagnostikovali ochorenie, pocítila som úľavu. Konečne malo moje „imaginárne“ ochorenie názov.“ Lara, 69 rokov

Aké sú príčiny

Rovnako ako pri iných typoch nádorových ochorení, ani pri myelóme nie je príčina stále známa. Štúdie za posledných 10 rokov však poskytli dôležité informácie o tom, ako sa mnohopočetný myelóm (MM) rozvíja a akú úlohu v jeho progresii majú niektoré faktory. Momentálne sú známe len nasledovné rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú šancu rozvoja MM: vek (postihuje hlavne starších ľudí), rasa (častejšie sa vyskytuje u Afroameričanov), pohlavie (u mužov je vyššia pravdepodobnosť rozvoja ochorenia), rakovina lymfoidného typu v rodinnej anamnéze a diagnóza tzv. monoklonálnej gamapatie nejasného významu (MGUS). MM je navyše, podobne ako ostatné typy nádorových ochorení, ochorenie, ktoré podporuje nahromadenie genetických mutácií a abnormálnej cytogenetiky, výsledkom čoho je zmena mechanizmov rastu a smrti buniek. Hoci neexistuje jediná genetická mutácia, ktorá by bola špecifická pre MM, ochorenie je spojené so špecifickou skupinou genetických abnormalít, ktoré sa nezistili pri iných zhubných nádoroch.

Aké sú symptómy

Z klinického hľadiska sa mnohopočetný myelóm (MM) prejavuje rôzne: toto ochorenie nemá žiadne špecifické symptómy. Až tretina pacientov nemusí mať v čase stanovenia diagnózy žiadne prejavy, čo znamená, že sa ochorenie zistí pri bežnej analýze krvi. Medzi najčastejšie charakteristiky ochorenia patria symptómy týkajúce sa kostí, napr. bolesť chrbta, dlhých kostí, lebky, rebier a panvy. Bolesť je trvalá a zvyčajne len slabo reaguje na bežné lieky proti bolesti. Ak poškodenie kosti pretrváva, môže dôjsť k abnormálnemu zakriveniu chrbtice, kolapsu stavcov či patologickým zlomeninám. Pri vážnejších prípadoch sa môžu objaviť neurologické symptómy, ako je napr. slabosť, strata citu v nohách, strata kontroly nad močovým mechúrom v dôsledku stlačenia miechy alebo koreňov nervov vplyvom poškodení v kostiach, časté a pretrvávajúce infekcie najmä dýchacích ciest. Únava, slabá výdrž pri cvičení a dýchavičnosť po miernej záťaži. Častou komplikáciou MM je aj anémia (chudokrvnosť). Ak je prítomná aj trombocytopénia, môžu sa na koži objaviť červené alebo fialové fľaky podobné modrinám alebo modriny, krvácanie ďasien alebo krvácanie z nosa. Medzi ďalšie nešpecifické príznaky patrí zmätenosť, bolesť hlavy, poruchy videnia, horúčka a úbytok na hmotnosti (často zistené v prípade nedostatočnej činnosti obličiek a/alebo pri hyperkalcémii – zvýšenej hladine vápnika v krvi).

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Slovník
Typy mnohopočetného myelómu
Lekárske vyšetrenia a laboratórne testy
Logo Janssen | Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson