Rada č.9

Rada č.9

Je normálne, ak sa vo vzťahu so svojimi milovanými cítite byť viac pod stresom, keď sa vyrovnávate s vážnym ochorením. Je dôležité, aby ste sa o tom so svojimi milovanými otvorene a úprimne porozprávali. Môže vám pomôcť aj to, keď sa na veci pozriete z ich pohľadu.

Podpora zo strany rodiny a priateľov

Vďaka rozprávaniu sa s ľuďmi, ktorých milujete a ktorým veríte, vám môže dávať to, čo sa deje, zmysel, takže si môžete svoje emócie udržať lepšie pod kontrolou. Požiadajte svoju rodinu, priateľov a kolegov v práci, aby vám pomohli s praktickými vecami.

Tu je niekoľko tipov, ako vám môžu pomôcť:

  • organizovanie vašich návštev u lekára a pripomínanie ich termínu,
  • ich prítomnosť na vašich návštevách u lekára – môžu tam s vami sedieť a ak by ste chceli, môžu vám pomôcť pýtať sa tie správne otázky a zapamätať si odpovede,
  • môžu sa zdravotníkov, ktorí sa o vás starajú, opýtať hocijaké otázky, ktoré ich napadnú – o vašom lieku, akýchkoľvek vedľajších účinkoch, celkovom zdravotnom stave,
  • môžu vás motivovať, keď sa nebudete cítiť dobre.

Podpora zo strany zdravotníkov, ktorí sa o vás starajú

Vaši lekári, zdravotné sestry a iní zdravotníci sú tu, aby vám pomohli. Možno ste už niektorých z nich stretli. Medzi zdravotníkov, ktorí sa o vás starajú, patrí zvyčajne onkológ (lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu rakoviny) alebo hematológ (lekár, ktorý sa špecializuje na ochorenia postihujúce krv).

Ak sa chcete dozvedieť viac o CLL a vašej liečbe, opýtajte sa zdravotníckeho personálu, ktorý sa o vás stará. Môžu vám tiež poskytnúť informácie o pacientskych skupinách alebo miestnych zdravotných službách či udalostiach vo vašom regióne.

EM-110434

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rada č.10
Typy na zachovanie fyzickej a duševnej pohody
Rada č. 1
Zdravá strava
Rada č.2
Problémy so stravovaním