Mnohopočetný myelóm narúša imunitný systém (prirodzenú ochranu tela pred infekciami a chorobami). Niektoré lieky, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu mnohopočetného myelómu, môžu oslabovať imunitný systém. Možno zistíte, že ste náchylnejší na infekcie – častejšie mávate infekcie a tie trvajú dlhšie. Medzi príznaky infekcie patrí zvýšená teplota (nad 38 stupňov Celzia), pocit horúčky a pocit choroby, triaška, vyrážka, kašeľ alebo bolesť hrdla, hnačka, sčervenanie alebo opuch v okolí rany.
Ak sa u vás rozvinú príznaky infekcie, mali by ste okamžite zavolať svojej zdravotnej sestre alebo lekárovi, keďže možno bude potrebné zahájiť vhodnú liečbu.
Čo môžete urobiť, aby sa znížilo riziko infekcie
Pravidelne si umývajte ruky a nedotýkajte sa úst, nosa či očí. Noste so sebou gél na ruky na báze alkoholu (môžete si ho kúpiť v drogérii) a používajte ho, aby ste mali čisté ruky, keď ste vonku. Snažte sa vyhýbať každému, kto mal nedávno infekčné ochorenie (alebo kto bol v blízkosti niekoho s infekčným ochorením), ako napr. ovčie kiahne či chrípku.
Hlavnou príčinou poškodenia obličiek je samotný mnohopočetný myelóm. Aj niektoré lieky môžu mať vplyv na obličky. Môžu sa u vás prejaviť symptómy spojené s problémami s obličkami vrátane neustáleho pocitu smädu, pocitu choroby alebo potreby častého močenia.
Ak sa u vás objaví niektorý z týchto symptómov, povedzte to svojej zdravotnej sestre, môže vám pomôcť alebo vás odporučí lekárovi.
Čo môžete urobiť, aby ste si ochránili obličky pred poškodením
Dobre sa zavodňujte a snažte sa každý deň vypiť 2 – 3 litre vody (ak ste na dialýze, mali by ste sa porozprávať so svojou zdravotnou sestrou alebo lekárom).
Keď sa necítite dobre alebo ste v strese, môže byť pre vás ťažké správne jesť, no obzvlášť náročné to pre vás môže byť počas liečby a po liečbe mnohopočetného myelómu. Niektoré lieky môžu zmeniť vaše vnímanie chuti a možno budete mať zníženú chuť do jedla. Ak sa v dôsledku liečby zmenia vaše stravovacie návyky a chuť, možno pomôže, ak budete jedávať menšie porcie každé 2 – 3 hodiny, až kým sa nebudete cítiť lepšie. Môže sa stať, že vám niekedy lekár odporučí zmeniť svoju stravu. Keď bude napríklad vyššie riziko infekcie, niektoré potraviny sú rizikovejšie a mali by ste sa im vyhnúť. Niektoré potraviny však môžu podporiť imunitu a dodať energiu a môžete ich vyskúšať.
Ak máte zníženú chuť do jedla, zdravotná sestra alebo dietológ vám môžu poradiť, ako si najlepšie zvýšiť množstvo zdravých kalórií v strave.
EM-110556