PRAKTICKÁ POMOC

PRAKTICKÁ POMOC

Únava je bežný prejav mnohopočetného myelómu a môže to byť aj vedľajší účinok niektorých liekov. Extrémnu únavu môže spôsobiť pokles počtu červených krviniek vo vašom tele, výsledkom čoho je stav nazývaný anémia.

Pocity únavy v sebe zahŕňajú extrémnu únavu a vyčerpanie, dýchavičnosť, zhoršenie pamäte, zlú náladu, neschopnosť sústrediť sa a problémy so spánkom.

Ak sa u vás prejaví ktorýkoľvek zo symptómov únavy, vždy o tom informujte zdravotnícky personál, keďže to môže súvisieť s anémiou, ktorú treba liečiť. Zdravotnícky personál sa môže s vami porozprávať o určitých možnostiach, ktoré vám pomôžu zvládať únavu.

Čo môžete urobiť na zmiernenie únavy

Jedzte vyváženú stravu s potravinami bohatými na železo a pite veľa tekutín. Ak máte problém s jedením, požiadajte svojho lekára, aby vás odporučil k dietológovi. Doprajte si dostatok spánku a snažte sa každý deň chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Každý deň aspoň trochu cvičte – môžete si tak naozaj zlepšiť hladinu svojej energie. Plánujte si svoje každodenné činnosti a počas dňa si aj oddýchnite.

Mnohopočetný myelóm narúša imunitný systém (prirodzenú ochranu tela pred infekciami a chorobami). Niektoré lieky, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu mnohopočetného myelómu, môžu oslabovať imunitný systém. Možno zistíte, že ste náchylnejší na infekcie – častejšie mávate infekcie a tie trvajú dlhšie. Medzi príznaky infekcie patrí zvýšená teplota (nad 38 stupňov Celzia), pocit horúčky a pocit choroby, triaška, vyrážka, kašeľ alebo bolesť hrdla, hnačka, sčervenanie alebo opuch v okolí rany.

Ak sa u vás rozvinú príznaky infekcie, mali by ste okamžite zavolať svojej zdravotnej sestre alebo lekárovi, keďže možno bude potrebné zahájiť vhodnú liečbu.

Čo môžete urobiť, aby sa znížilo riziko infekcie

Pravidelne si umývajte ruky a nedotýkajte sa úst, nosa či očí. Noste so sebou gél na ruky na báze alkoholu (môžete si ho kúpiť v drogérii) a používajte ho, aby ste mali čisté ruky, keď ste vonku. Snažte sa vyhýbať každému, kto mal nedávno infekčné ochorenie (alebo kto bol v blízkosti niekoho s infekčným ochorením), ako napr. ovčie kiahne či chrípku.

Hlavnou príčinou poškodenia obličiek je samotný mnohopočetný myelóm. Aj niektoré lieky môžu mať vplyv na obličky. Môžu sa u vás prejaviť symptómy spojené s problémami s obličkami vrátane neustáleho pocitu smädu, pocitu choroby alebo potreby častého močenia.

Ak sa u vás objaví niektorý z týchto symptómov, povedzte to svojej zdravotnej sestre, môže vám pomôcť alebo vás odporučí lekárovi.

Čo môžete urobiť, aby ste si ochránili obličky pred poškodením

Dobre sa zavodňujte a snažte sa každý deň vypiť 2 – 3 litre vody (ak ste na dialýze, mali by ste sa porozprávať so svojou zdravotnou sestrou alebo lekárom).

Keď sa necítite dobre alebo ste v strese, môže byť pre vás ťažké správne jesť, no obzvlášť náročné to pre vás môže byť počas liečby a po liečbe mnohopočetného myelómu. Niektoré lieky môžu zmeniť vaše vnímanie chuti a možno budete mať zníženú chuť do jedla. Ak sa v dôsledku liečby zmenia vaše stravovacie návyky a chuť, možno pomôže, ak budete jedávať menšie porcie každé 2 – 3 hodiny, až kým sa nebudete cítiť lepšie. Môže sa stať, že vám niekedy lekár odporučí zmeniť svoju stravu. Keď bude napríklad vyššie riziko infekcie, niektoré potraviny sú rizikovejšie a mali by ste sa im vyhnúť. Niektoré potraviny však môžu podporiť imunitu a dodať energiu a môžete ich vyskúšať.

Ak máte zníženú chuť do jedla, zdravotná sestra alebo dietológ vám môžu poradiť, ako si najlepšie zvýšiť množstvo zdravých kalórií v strave.

Už teraz máte problém vyjsť po schodoch? Je pre vás sprchovanie náročné? Všetko toto sa dá vyriešiť. Na trhu existuje špeciálne vybavenie, pomocou ktorého si môžete prispôsobiť svoju domácnosť . Špecializované spoločnosti ponúkajú široké spektrum užitočných pomôcok a vybavenia, napríklad: výťah pre invalidný vozík, kúpeľňové príslušenstvo s prispôsobenou vaňou a sprchou, sprcha s miestom na sedenie, toaletypre invalidov, zábradlie, postele pre invalidov so špeciálne prispôsobenými matracmi.

Spýtajte sa svojho lekára na možnosť zapožičania si takéhoto vybavenia (napr. barle, invalidné vozíky). Zistite viac o všetkých možnostiach, ktoré sú pre vás k dispozícii.

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ako mám svojim blízkym povedať, že som ochorel/a?
Pre niektorých ľudí je ťažké hovoriť o mnohopočetnom myelóme a povedať o tejto skutočnosti svojim deťom, vnúčatám, rodine a priateľom. Už sa napísalo veľa kníh o tejto téme, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť.
Ďalšie typy podpory
K dispozícii je mnoho druhov liečby a niektoré z nich poskytujú aj úľavu od bolesti. Môžu vám pomôcť cítiť sa lepšie a ľahšie akceptovať stres a bolestivé či negatívne pocity. Buďte otvorený voči rôznym formám pomoci.
Rady o tom, ako pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu
Každodenná fyzická činnosť vám pomôže, aby ste sa cítili fyzicky aj psychicky lepšie. Taktiež vám pomôže minimalizovať symptómy vášho ochorenia. Takýmto symptómom je aj pocit únavy a vyčerpania, ktorý môže mať mnoho pacientov.